Alan Adı Kayıt Ederken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Alan Adı Kayıt Ederken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Alan Adı Kayıt Ederken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İnternet’in “her şey” olduğu son 10 yıllık süreçte her gün gerek kişisel gerekse ticari anlamda birçok domain satın alınıyor. İnternet’in ülkemizde yaygınlaşmaya başladığı 90 lı yılların sonlarında, çoğu alan adları boştaydı. O günlerde geleceği gören bazı girişimciler bu alana yatırım yaparak bugün bunun kaymağını yemektedirler. Bir alan adı neden önemlidir, niye alan adı kullanmalıyız denecek olursa bunun birden fazla sebebi olduğunu söyleyebiliriz.

ALAN ADI YA DA DOMAİN NEDİR?

İkisi de aynı şeyi ifade eder. Alan adı ya  da Domain dediğimiz şey, adres satırına yazdığımız ve bir IP adresini temsil eden, bir uzantıya sahip (.com , .net , .org) kelime bütünüdür. Alan adlarını internet tarayıcımıza yazarak o siteye erişim sağlarız.

ALAN ADI NEDEN GEREKLİDİR?

Alan adları, sizin kişisel yada ticari sitelerinize, insanların ulaşması amacıyla gereklidir. Çok nadir de olsa hala bazı insanlar web sitelerine sadece IP adresleriyle ulaşmaktadır. Aslında her web site bir IP adresine sahip olmalıdır, aksi halde siteye ulaşım gerçekleşmez. Zaten alan adı dediğimiz şey IP adreslerinin akılda tutulma zorluğu nedeniyle birer vekildir. Bize akılda kalması ve sitenin kimliğini ifade etmesi anlamında önem arz ederler.

ALAN ADLARI ALINIRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

İşte bu konuda oldukça dikkatli olmalıyız. Alan adları SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) açısından oldukça önemlidir. Her şey demek değilse de birçok şeydir. Çünkü bir arama motoru sizin web sitenizi tararken, domain ile site içeriği arasında bağ kurar. Örneğin yemek tarifi ile ilgili bir domain alıp buna kişisel blog kuramazsınız, hem insanların nazarında hemde arama motoru nezdinde hiçbir şey ifade etmez böylesi bir durum.

O zaman aklımıza gelenleri kısaca özetleyelim. Bir domain alırken şunlara dikkat edilmelidir;

  • Alan adınız kısa ve akılda kalıcı olmalıdır.
  • Alan adınızı tire (-) gibi şeylerle ayırmayınız. Mümkünse bitişik domain kullanmanız her zaman iyidir.
  • Alan adınız içeriğinizle ne kadar uyumlu ise o kadar etkili olur.
  • Arama motoru dostu olmalı. Mesela arama motorlarında sıkça aranan bir kelime sizin alan adınızda varsa bu olumlu birşeydir.
  • Alan adınızın öncelikle .com olması tercih sebebi olmalıdır. Dünyada en çok kullanılan uzantı .com dur, sonra .net ve daha sonra .org . Ancak burada dikkat edilmesi gereken şey, hangi amaca hizmet edeceğidir. Örneğin kar amacı gütmeyen bir oluşum için alacaksanız elbetteki .org uzantılı olması gerekir.
  • Kısaltmalara dikkat edilmelidir. Akılda kalıcı olması için bir kelimeyi kısaltarak karmaşık bir şekil alması bizim aleyhimize olacaktır. Eğer insanlar tarafından bilinen bir kısaltmanız var ise uzun bir domain almak yerine böylesi kısa bir domaini tercih edebilirsiniz. Hem akılda kalıcı olur hem de SEO dostudur.
  • Eğer hedefiniz büyükse global çapta bir domain tercih etmeniz çok daha iyi olacaktır. Örneğin bugün küçük bir şirket olarak başlarken hasantavukculuk.com gibi bir domainle başlayabilirsiniz ancak firmanızın büyümesi halinde bu domain global bir anlam ifade etmeyecektir. Bu sebeple daha akılda kalıcı daha vizyon sahibi bir domain almanız faydanıza olur. Örneğin google.com bugün dünyanın her noktasında bilinen, akılda kalıcı kısa bir alan adıdır.
No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.